Türkiye Genelinde Kullanılan Yaygın Kumaş Türlerinden Bazıları

ŞİLE BEZİ KUMAŞ

Şile Bezi, el tezgahlarında pamuk ipliğinden dokunmaktadır ve tamamen doğal olan bir kumaştır. Kumaşın adından da anlaşıldığı üzere tamamen Şile’ye özgü bir bezdir. Kumaşın üretiminin en dikkat çekici tarafı ise Şile Bezi Kumaşın deniz suyu ile yıkanması ve daha sonrasında Şile'nin kumsallarına serilerek kurutulmasıdır. Şile Bezi Kumaş'ının kurutma işlemi tamamlandıktan sonra dikim aşamasına geçilir ve son kısmında tekstil ürünlerine dönüştürülmeden el emeği ile işlenerek süslenir. Eskiler zamanlardan günümüze kadar uzanan Şile Bezi Kumaş pek çok tekstil firması tarafından tercih edilmektedir. Eliş Şile Bezi markasının sahip olduğu ve kendine özgü tasarımlar ile üretime devam ettiği Şile Bezi Kumaşı sadece markamız doğal olarak kullanmaktadır ve her sezon yenilenen modeller ile üretime devam etmektedir. Şile Bezi Kumaş’ının hafif yapıları sayesinde farklı teknikler ile renklendirilmektedir. Ham maddesi krem ve beyaz renklerle dokunan kumaşa desen veya renk eklenebilmektedir. Şile Bezi Kumaşı özellikle İlkbahar-Yaz mevsim aylarında kullanılmaktadır. Sıcak tutma özelliğinin aksine serin tutma özelliği bulunmaktadır. Şile Bezi Elbise, Şile Bezi Pantolon, Şile Bezi Bluz, Şile Bezi Gömlek, Şile Bezi Şalvar, Şile Bezi Etek, Şile Bezi Tunik, Şile Bezi Tshirt, Şile Bezi Şort, Şile Bezi Kapri, Şile Bezi Astar, Şile Bezi Yelek, Şile Bezi Tulum, Şile Bezi Salopet, Şile Bezi Sweatshirt, Şile Bezi Namaz Elbisesi, Şile Bezi Cübbe, Şile Bezi Kız Çocuk Giyim ve Şile Bezi Erkek Çocuk Giyim gibi birçok her tarz kıyafet üretiminde Şile Bezi Kumaş tercih edilmektedir. Vücut terini emme özelliğinden dolayı sağlıklı bir kumaş türüdür. Şile Bezi rahat, sağlıklı, doğal ve ter emici özelliği ile geniş kullanım alanına sahiptir. Emiciliğinin çok fazla olması sebebiyle, nefes alan doğal bir kumaş olduğu için de ter tutmamaktadır. Oldukça hafif ve esnek bir yapıya sahip olmaktadır. Hareketlerinizi ve hareket alanınızı kısıtlamaz. Esnek olmasından dolayı tesettür giyimde de kullanılan Şile Bezi Kumaşı muhafazakâr kadınlar tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. En önemli özelliği ise doğal ve sağlıklı bir kumaş olmasıdır. Sanatsal ve kültürel işlemeler ve nakışlar, el işlemeleri ile süslenen Şile Bezi Kumaşı geniş kullanım alanına sahip geniş alternatif seçenekleri olan bir üründür. Aksesuar ve süslemeler için de Şile Bezi Kumaşından faydalanılmaktadır. Örneğin; bandana, kolye, fular gibi. Bunun yanı sıra; desenli ve motifli olan Şile Bezi doğal ve estetik bir görünüm verdiği için yatak örtüsü, pike takımı, yastık kılıfı ve masa örtüsü gibi alternatif yerlerde de kullanımı yaygındır.

PAZEN KUMAŞ

Mükemmel bir soğuk hava ürünü olan pazen kumaş, sıcak tutmasının yanı sıra dokusunun yumuşak olması ile de kullanıcıları cazip etmektedir ve ön plana çıkmaktadır. Özellikle tekstil sektöründe daha sık kullanılmaktadır. Pazen Kumaş Elbise, Pazen Kumaş Şalvar, Pazen Kumaş Pantolon, Pazen Kumaş Etek ve Pazen Kumaş Bluz gibi. Bunların yanı sıra pazen kumaştan üretilen iç çamaşırı, bebek kıyafetlerinde ve temizlik bezleri, pijama gibi farklı birçok alternatif alanlar da pazen kumaş kullanılmaktadır. Geçmişten zamanımıza kadar uzanan pazen kumaş ilerleyen zamanlarda daha çok pamuk ya da ipeğin karışımı ile elde edilirken son zamanlarda %100 Pamuktan yapılan bir kumaş çeşidi olmaktadır. Eliş Şile Bezi markasının Sonbahar-Kış kreaksiyonu için de Pazen Kumaş kullanmaktadır. Kadın ve çocuk olmak üzere kendine özgü tasarım modelleriyle üretim işlemi gerçekleştirmektedir. Pazen Kumaş Elbise, Pazen Kumaş Tunik, Pazen Kumaş Etek, Pazen Kumaş Salopet, Pazen Kumaş Pantolon, Pazen Kumaş Şalvar, Pazen Kumaş Yelek, Pazen Kumaş Trençkot, Pazen Kumaş Ceket, Pazen Kumaş Ferace, Pazen Kumaş Panço ve Pazen Kumaş Kız Çocuk giyim ürünleri gibi birçok farklı alternarif seçenekleri kendi bünyesinde bulundurmaktadır. Pazen Kumaş pamuklu, yumuşak ve hassas kumaş olarak tanınmaktadır. Pazen kumaşın en önemli özelliklerinden biri de eskidikçe daha yumuşak hale gelmektedir. Az bakım gerektiren bir kumaş türüdür. Sonbahar-Kış mevsim aylarında tercih edilen pazen kumaş ve pazen kumaş kullanılarak üretilen her model sıcak tutma özelliği sayesinde güvenli bir kullanım imkânı sunmaktadır. Kullanıcılar kumaşın yumuşaklığından, sıcaklığından ve bakım kolaylığından faydalanabilmektedir. Aynı zaman da içinizi saran sıcaklık hissi kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.  Pazen Kumaş estetik bir görünüme sahiptir ve iç ve dış dokusu olmak üzere yumuşak olan bir kumaş türü olmaktadır. %100 Pamuk kumaştan üretim işlemi gerçekleştirilmektedir ve cildinize zarar vermeyerek alerjik herhangi bir reaksiyon göstermemektedir. Pazen kumaş az da olsa terlemeyi hissettirebilir. Çünkü bunun nedeni pamuklu kumaşlar terletmemeleri değil; teri emme özelliklerinin bulunmasıdır. Hassas bir kumaş olduğu için yıkama derecesi 30 derece olmalıdır. İster elde isterseniz de makine de yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yıkama talimatlarına uygun bir şekilde yıkama işlemi gerçekleştirirseniz pazen kumaşın ve pazen kumaş giyim ürünlerinin kullanım ömrü daha uzun olmaktadır.

VUAL KUMAŞ

Vual kumaş %100 pamuktan üretilen, hafif ve rahat bir kumaştır. Kelime anlamı olarak Fransızca’dan gelen “vual” ince örtü demektir. Kaygan ve oldukça parlak bir yapıya benzemektedir. Yapısı itibariyle de özellikle ipek kumaşı anlamdırmaktadır. Vual kumaş çeşitleri, desenleri, kullanıldığı alanları ve renkleri bakımından zengin olan bir kumaş türüdür. Eliş Şile Bezi markasının kendi bünyesinde kendine özgü tasarım modellerinde Vual Kumaş kullanımı gerçekleştirmiştir. Örneğin; Vual Elbise, şalvar, Vual Şal, Vual Pareo, Vual Plaj Kıyafetleri, gecelik ve iç çamaşırı gibi birçok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bunların dışında yastık kılıfı, örtü ve battaniye gibi ev tekstilinde de vual kumaş sıkça tercih edilmektedir. Doğal bir pamuktan üretilen vual kumaş vücudunuza herhangi bir zarar vermez ve alerjik herhangi bir reaksiyon göstermez. Desen ve renk seçenekleri ile oldukça zengin olan vual kumaş hava geçirgen özelliğine sahiptir. Teri emme ve cildinize nefes aldırma özelliği sayesinde oldukça rahat bir kullanım alanı sunmaktadır ve kullanıcılar tarafından oldukça rağbet görmektedir. Vual kumaş tamamen pamuktan üretilmektedir. Bunun yanı sıra keten ve pamuk karışımı vual kumaş çeşitleri de bulunmaktadır. İlkbahar-Yaz mevsim aylarında yoğunlukla tercih edilmekle beraber ince ve yumuşak bir dokuya sahip olmasının yanı sıra yarı şeffaftır ve çoğunlukla iç gösterebilir. Vual kumaş görüntüsü ve yapısı itibari ile oldukça şık bir görünüme sahiptir. Özellikle tesettür modasında da vual kumaştan yararlanılmakta; eşarp ve şal üretim işlemi gerçekleştirilmektedir. Çoğunlukla soğuk suda ve elde yıkanma işlemi gerçekleştirilmelidir. Hassas ve ince bir yapısı olduğu için düşük derece de çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

KETEN KUMAŞ

Keten, keten bitkisinin sapından yapılan elyaflı bir kumaş türü olmaktadır. Oldukça güçlü bir elyafa sahiptir. Dokuma işlemi daha zor ve daha zahmetli olduğu için diğer kumaş çeşitlerine göre daha az tercih edilmektedir. En önemli özelliği ise insanlığın ilk kumaş üretimi olmasıdır. Yani ilk olarak kumaş üretimi Keten ile başlamıştır. Bu yüzden dolayı diğer kumaş çeşitlerine göre daha farklı bir kumaş türüdür. Hem yapısı hem de görünümü ile dikkatleri çeken keten kumaş birçok kumaş modeline göre daha dayanaklı olmaktadır. Esneklik payı yok denecek kadar azdır ve ısıya karşı inanılmaz bir dirence sahiptir. Güneş ışığından etkilenmemektedir ve nemi uzun süre içinde tutmaktadır. Tüm bunlara rağmen çabuk kurumaktadır. Tüysüz ve pürüzsüz bir dokuya sahiptir. Kumaşının gözenekli ve sıkı olmaması sıcak havalarda ferahlatıcı etkiye neden olmaktadır. Bu sebepten dolayı İlkbahar-Yaz mevsim aylarında keten kumaş sıkça seçilmektedir. Eliş Şile Bezi markasının kendine has tasarımlarında Keten Kumaş kullanım işlemi gerçekleştirmiştir. Keten Pantolon ve Keten Kumaş Pantolon modelleri silemoda.com'da. Keten Kumaşının gözeneklerinin iri olmasından dolayı vücuda hava almasını sağlar ve sıcak tutmayan keten kumaş daha çok serinletme özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Terletmemesi ve koku yapmaması da giyildiği zaman kullanıcılara konforlu ve estetik bir görünüm kazandırır. %100 keten kumaşlar pamuklu kumaşlara oranla daha kolay kırışmaktadır. Pamuklu keten kumaşların ise kırışıklık oranı az olmaktadır. Tekstil dışında keten kumaşın farklı alternatif birçok alanda kullanımı bulunmaktadır. Perde, çarşaf örtüsü, masa örtüleri gibi. Banyo ve mutfak kullanımına da uygun bulunmaktadır. Toz tutmayan ve kolaylıkla kirlenmeyen keten kumaş bu özelliği sayesinde döşemelerde de sıklıkla tercih edilmektedir. Keten kumaşın en önemli özelliğinden biri de bakım işleminin çok kolay olmasıdır. Pek çok kumaş gibi ilk yıkama sonrasında azıcık çekme ihtimali bulunmaktadır. Yıkama işleminden sonra açık havada kurutulması önemli bir seçenektir.

MÜSLİN KUMAŞ

Müslin Kumaş, Irak’taki Musul şehrinden üretim işlemi gerçekleştirerek bizlere ulaşan bir kumaş türüdür. İsmini Arapça’da ‘Musul İşi’ anlamına gelen musuli sözcüğünün kökeninden almaktadır.

Müslin kumaş, düz dokuma ile elde edilen pamuklu kumaş türlerinden biridir. Yumuşak dokusu ve hafifliği ile halk arasında bilinmektedir. En eski dokuma kumaşlarından biridir. Pamuk veya pamuklu polyester karışımı ya da keten ve pamuk karışımı liflerden yapılan nefes alan, ince ve hafif bir kumaştır. Müslin kumaşın yüzeyi genellikle düzgün bir şekilde değil,hafifçe kırışık ve belirgin bir dokuya sahiptir.Her türlü dokuma işlemine uyumlu olan müslin kumaş birçok şekilde farklı kalınlıkta üretim yapılabilmektedir. Çeşitli desen ve renk seçeneklerinde bulunabilir fakat genellikle en yaygın olarak beyaz renk olarak karşımıza çıkmaktadır. Yetişkinler için birçok seçenek sunsa da doğal yapısı ile son yıllarda bebek/çocuk giyiminde de tercih edilmektedir. Tekstil ürünlerinde sıklıkla karşımıza çıkmakta ve üreticiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Müslin Kumaşın hafif olması, yumuşak dokuya sahip, nefes alabilen, yüksek emicilik özelliği ve dayanaklı yapıya sahip olmasından dolayı çok yönlü bir kumaş türüdür. Tüm bu özelliklerinden dolayı rahat bir giyim deneyimini sunmaktadır. Yumuşak dokuya sahip olmasından dolayı cildinizi asla tahriş etmez ve rahat bir şekilde tercih edebilirsiniz. Nefes alabilen bir yapıya sahip olmasından dolayı müslin kıyafetlerinizin terden ıslanmasını önler ve sizi serin tutar. Dayanıklı bir yapıya sahip olmasından dolayı da kolayca yıkayabilir ve ütüleme işlemini sağlayabilirsiniz. Popülerliği artan müslin kumaştan yapılan Müslin Elbiseler, Müslin Bluzlar, Müslin Pantolonlar, Müslin Şortlar, Müslin Takımlar, Müslin Kapriler, Müslin Gömlek, Müslin Tişört, Müslin Sweatshirt, Müslin Tunikler İlkbahar-Yaz aylarında tercih edildiğinde özgür ve ferah hissetmenize yardımcı olur. Genellikle müslin ürünleri yaz kış demeden dört mevsim rahatlıkla kullanabilir, tercih edebilirsiniz.

GABARDİN KUMAŞ

Birçok kumaş modelleri arasında yerini alan gabardin kumaş 1879 yılında ortaya çıkmaktadır. Bu kumaşın patentini 1888 yılında modacı Thomas Burberry almıştır. Sıklıkla giyim sektöründe ve erkek giyim ürünlerinde kullanılan gabardin kumaş pamuk ile yün kullanılarak üretilen dokunmuş bir kumaş türüdür. Özellikle spor giyim alanında tercih edilen gabardin kumaş klasik giyim tarzında da kullanılmaktadır. Kadınların kullanabilecekleri Gabardin Kumaş Etek, Gabardin Kumaş Pantolon, Gabardin Kumaş Ferace ve Gabardin Kumaş Tunik gibi kıyafetlerin üretimlerinde de gabardin kumaş tercih edilmektedir. Tekstil dışında mobilyalarda ve spor bez ayakkabı üretimlerinde de gabardin kumaş kullanılmaktadır. Su geçirmeyen ve dayanıklı bir yapısı olması da kullanıcılar tarafından oldukça rağbet görmektedir. Gabardin kumaştan üretilen kıyafetlerin iç gösterme olasılığı bulunmamaktadır. Yapısı gereği kalın ve sert olan gabardin kumaş yaz aylarında kullanıma uygun değildir ve kalın ve sert olan gabardin kumaştan özellikle pantolon üretimi yapılmaktadır. Daha çok pamuklu ve ince yünlü olarak bilinen gabardin kumaşlarda bulunmaktadır. Bunların yanı sıra gabardin kumaş kullanarak üretilen kıyafetler genelde mevsimlik olur. Kumaşın terletme özelliği bulunmamaktadır. Gabardin kumaştan yapılan her kıyafet oldukça dayanıklıdır ve esnek değildir. Kolay bir şekilde kırışmadığı için ütü ihtiyacı bulunmamaktadır. Fakat ütülenmesi gerekirse de direkt ütü ile temas etmemelidir. Makine ve kuru temizleme hariç elde de yıkanabilen kumaş türüdür. Çamaşır makinesinde yıkanan gabardin kumaş kıyafetlerin çekme olasılığı bulunmaktadır. Kalın ve sert olan gabardin kumaş Sonbahar-Kış mevsim aylarında tercih edilirken ince ve pamuklu olan gabardin kumaşlar İlkbahar-Yaz mevsim aylarında kullanılmaktadır. Eliş Şile Bezi markasının ince ve pamuklu Gabardin Kumaş Pantolon ve Gabardin Pantolon modelleri kullanıcılar tarafından çok rağbet görmektedir.

POPLİN KUMAŞ

Poplin kumaş Akdeniz kıyısındaki Avignon şehrinden günümüze kadar gelmektedir. %100 Pamuklu yapısı sayesinde en çok tercih edilen kumaş modellerinden biridir. Poplin kumaş ince iplik ve sık dokuma ile üretim işlemi gerçekleşir. Üretim işleminde sık dokuma yapıldığı için de dayanaklı bir kumaş türüdür. Sık dokuma işlemi ise ince olan iki iplik kumaşının yapısına uygun olarak örgü şeklinde birleştirilmesi anlamına gelmektedir. %100 Pamuk olan poplin kumaş hem nefes alması hem de hava geçirgen özelliği sayesinde bütün gününüzün rahat geçmesine neden olacaktır. İlkbahar-Yaz, Sonbahar-Kış mevsim aylarında terletmeyen ve teri emen yapısı sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir. Çok az esneme yapısı olmasıyla beraber hafif ve yumuşak bir kumaş türüdür. Poplin kumaş modellerinin insan sağlığına ve cildinize herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Poplin kumaşın en belirgin özelliklerinden biri ince iplik ve sık dokumadan yapılması sebebiyle %100 Pamukludur ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Diğer bir özelliği ise; ince bir kumaş özelliği olması sayesinde sıcak tutmaya olanak sağlamaktadır. İlkbahar-Yaz mevsim aylarında sizi terletmez ve Sonbahar-Kış mevsim aylarında ise sıcak tutmaya olanak sağlar. Eliş Şile Bezi markasının Poplin Kumaş kullanarak kendine özgü tasarım modelleri ile İlkbahar-Yaz mevsimini şık, konforlu ve kaliteli bir şekilde geçirebilirsiniz. Poplin Kumaş Bluz, Poplin Kumaş Tulum - Poplin Bluz, Poplin Tulum modellerini silemoda.com'dan inceleyebilirsiniz. Kullanım yerlerinin bazıları giyim, koltuk örtüsü, nevresim ve çarşaf gibi benzeri birçok alanda tercih edilmektedir. 30 ila 60 derece arasında yıkama işlemi uygulanmalıdır ve çamaşır suyu kullanmamaya dikkat edilmelidir. Arka kısmından ütüleme işlemi yaparsanız daha iyi sonuç alırsınız.

ATLAS KUMAŞ

Atlas kumaş sıklıkla moda sektöründe kullanılan bir kumaş türüdür ve diğer adı da Saten Kumaş’tır. Sık dokunarak ve ince ipekten oluşmaktadır. Hava geçirgen özelliğinin düşük olmasından dolayı teri çeken ve yumuşak bir kumaş türüdür. 14.Yüzyıldan eskilerden günümüze kadar uzanmaktadır. Sıklıkla gece ve abiye elbiselerinde tercih edilirken şimdiler de ise üst ve alt giyim olmak üzere farklı modeller için kullanılmaktadır. Saten Bluz, Saten Elbise, Saten Etek, Saten Gömlek, Saten Pantolon gibi. Bunların dışında saten nevresim takımları, saten iç giyim ürünleri gibi modeller için de bu kumaş türü tercih edilmektedir. En dikkat çekici özelliği ise parlak olmasıdır. Kaliteli ve konforlu bir kumaştır. Kolay kırışmaz ve ütü işlemi oldukça zahmetsizdir. Çok hafif olmak üzere esneme payı bulunmaktadır.

KREP KUMAŞ

Krep kumaş günümüz zamanında genellikle moda ve diğer dekoratif tasarımlarda kullanılmaktadır. Sıklıkla moda sektöründe tercih edilmektedir. Pamuk, yün ve polyester kumaşların karışımlarından elde edilmektedir. Narin yapısı sebebiyle çoğu zaman hafif giyim çeşitlerinde kullanılır. Örneğin; eşarp ya da gece kıyafetleri gibi. İçerisinde doğal malzemeler olduğu için hava geçirgen özelliğini daha yüksek boyutlara taşır ve yaz aylarında ise tercih edilebilecek en güzel kumaş türüdür. Kumaşın salaş ve dökümlü olmasından kaynaklı tesettür giyimde muhafazakâr kadınlarında tercih ettikleri kumaş türlerinden biridir. Krep kumaşın en önemli özelliklerinden biri de esnek olmasıdır. Esnek olması yapısı gereği; büyük bedenlere de kıyafet seçeneği sunmaktadır. Şık olmasının yanı sıra; estetik bir görünüm sağlamaktadır. Kolay bir şekilde buruşmaz ve çoğu zaman ütülemeden de kullanabilirsiniz. Tüm vücut tipine uygundur ve her kullanıcı tercih edebilir.

VİSKON KUMAŞ

Viskon kumaş moda ve tekstil sektöründe tercih edilen, kullanılan, kaliteli ve sağlıklı kumaş çeşitlerinden biridir. Yapısı gereği pamuklu kumaşlara çok benzemektedir ve birçok üründe viskon kumaş kullanımı yaygın hale gelmiştir. Esneme payı ise pamuğa göre çok daha fazladır. Ham maddesi olarak kalitesi çok yüksek bir üründür ve nem emici özelliği çok fazladır. Bir önceki yazımız da belirttiğimiz gibi Krep Kumaş içerisinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Viskon kumaş suyu ve nemi çok iyi emebildiği için terleme yapmaz ve rahat bir kumaştır. Hava alan bir kumaş olduğu için de vücuda yapışmaz, tenle uyum sağlar. Genellikle iç giyim, gömlek, tshirt, bluz, astar ve dekorasyon gibi birçok yerlerde kullanılmaktadır. Hafif, terletmeyen ve hava geçirgen özelliğinin fazla olmasından dolayı İlkbahar-Yaz mevsim aylarında kullanım işlemi daha çok tercih edilmektedir. Alternatif seçenekleri çok fazla olan yerlerde kullanılabilen bir kumaş türüdür. Rahat ve kaygan bir yapıya sahiptir. Baskıya elverişli olan bu kumaş extra renkleri de canlı tutmaktadır. Kırışma özelliği çok fazladır ama ütü işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir. Viskon kumaşın yıkama işleminde ise özellikle elde yıkanması öncelikle belirtilmektedir. Su ayarının çok fazla sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Yüksek dereceli ısılarda yıkama işlemi gerçekleştirirseniz çekme ihtimali bulunmaktadır. En iyi temizleme yöntemi kuru temizlemeye teslim etmektir.

PAMUKLU KUMAŞ

Pamuklu kumaş tekstil sektöründe en fazla kullanılan kumaşlar arasında yerini korumaktadır. Doğal bir kumaş olan pamuklu kumaş hem yenilenebilir kumaşlardandır hem de rahat bir özelliğe sahiptir. Ciltte herhangi bir alerjik reaksiyon oluşturmadığı için giyim sektöründe sıklıkla tercih edilmektedir. Sıcak iklim koşullarında daha fazla kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Çünkü pamuklu kumaşlar serin tutma özelliğine sahiptir. Bakımının kolay olmasından dolayı pamuklu kumaşlar kırışmazlar. Pamuklu kumaşlar gevşek ve hafif bir şekilde dokunmuş kumaşlardır. Bu nedenden dolayı nemi en iyi şekilde emer ve vücudun ısısını dışına taşıyıp kişiyi serin tutabilir. Değişken hava koşullarına ve dört mevsime uyum sağlayan pamuklu kumaştan üretilen giysiler İlkbahar-Yaz mevsim aylarında kişiyi serin tutarken aynı zamanda Sonbahar-Kış mevsim aylarında kişiyi sıcak tutmaktadır. Eliş Şile Bezi markamız yaz ve kış fark etmeksizin kendine özgü tasarım modellerinde kullandığı her kumaş %100 Pamuklu Kumaş olmaktadır. Şile Bezi, Pazen Kumaş, Vual Kumaş, Gabardin Kumaş ve Keten Kumaş %100 Pamuk olarak modeller tasarlanmaktadır. Bu özellikleri ile pamuklu kumaş cildinizi korur ve terlemeyi de engeller. Kullanışlı bir kumaş olan pamuklu kumaşlar kolayca kırışabilir. Güneş ışığına direk maruz kalmak kumaşın yapısı bozmaktadır. Kolay bir şekilde kirlenen pamuklu kumaşlar kolay bir şekilde de temizlenmektedir. Hassas bir kumaş olduğu için yıkama sırasında dikkat edilmelidir. Çamaşır makinesinde düşük devirde yıkanma işlemi gerçekleştirilmelidir. Kumaşın çekmemesi için de el yıkaması önerilmektedir. El yıkaması ile ılık ve soğuk su ile gerçekleştirilmektedir. Uzun ömürlü kullanım sağlanabilir, extradan tüylenme eşiği yüksek olan pamuklu kumaşlar yıkandıkça ve zaman geçtikçe tüylenme yapabilir.

VELVETİN KUMAŞ

Velvetin Kumaş, Divitin Kumaşın incesi olarak bilinir. Tüy bırakmayan nispeten ince ipliklerden üretilmektedir. Divitin Kumaş açılımı ise; Divitin pazen kumaşların iç tarafı tüylü dışı ise perdahlıdır. Birçok yerde ismi pazen kumaş olarak geçmektedir. Yumuşak dokusu, doğallığı ve kullanılabilirliği sebebiyle çok tercih edilmektedir. Divitin Fransızca duvet (kuştüyü) anlamına gelen kelimeden türetilmiştir. Velvetin Kumaş, %100 pamuklu, Türk geleneksel motiflerini taşıyan, hassas, desenli, tüylü, pamuklu, yumuşak dokunmuş kumaş çeşididir. Yumuşak yapısı sayesinde rahat etmenizi olanak sağlamaktadır. Günümüzde pazen yerine divitin kumaş olarak da adlandırılır. Divitin kumaş kullanıldıkça daha çok yumuşar ve hafif bir kumaş türüdür. Isıya dayanıklılığı az, ütüleme gerektirmez, giysi ve ev tekstilinde kullanmak için idealdir ve kolay kolay koku yapmaz. Yöresel kıyafet yapımında, elbise üretiminde, kundak ve pijama gibi kıyafetlerin imalatında kullanılması yer almaktadır. Tüm bunların dışında ise tamamen sizin isteğinize bağlı ürünler ile yapabileceğiniz (minder, döşek yüzü, perde veya masa örtüsü gibi) bir kumaş türüdür. Velvetin kumaşın pamuklu olması sebebiyle yüksek ısıda uzun süre yıkanmamalıdır. 30° de yıkanmalıdır. Renkli deterjan kullanılmalıdır. Leke çıkarıcı ve optik deterjan kullanmamanız gerekmektedir. Maksimum 150 derecede ütü işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kumaşı tersten ütüleyiniz. Kuru temizleme yapılabilmektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR