PAZEN KUMAŞ NEDİR?www.silemoda.com

Pazen Kumaş Özellikleri

Hasse kumaş olarak da adlandırılan pazen kumaş %100 Pamuk olarak üretilmektedir. Farklı kategorilerde geniş ürün çeşitliliği ile kullanılmaktadır. Tekstil sektöründe giyim çeşitlerinde pazen elbise, pazen bluz, pazen tunik gibi birçok modelde tercih edilmektedir. Pazen kumaş aslında bez ayağı örgülü ve hafif gramajlı olarak beyaz renkte iç çamaşırı imalatlarında kullanılan %100 doğal pamuk kumaştır. Ayrıca flanel pazen kumaş şeklinde Elbise, Etek, Pantolon gibi birçok ürün yapılabilmektedir.  Normal kumaşlara göre flanel pazen kumaş biraz daha kalındır. Diğer kumaşlara göre pazen kumaşın dokusu ve kalınlığı sonbahar ve kış mevsimlerinde vücudumuzu sıcak tutmaktadır. Ayrıca nevresim ve bazı battaniye türleri de flanel kumaş ile daha kalın dokunarak üretilmektedir.

Pazen Kumaş Dokuma Özellikleri

Pazen Kumaş yani diğer adıyla da Hasse kumaş uygulanmakta olan apre türüne değişiklik gösterir ve yumuşak ya da diri tutumlu olabilir. İnce işlemeli patiskalarda 60-80 atkı ile santimetrede 84-140 sıklıkla ve 56-66 çözgü ile santimetrede 80-100 sıklıkta kullanılmaktadır. Yapılacak dokuma günlük kullanım içinse de patiskalarda 20-30 çözgü ve atkıdan santimetrede 20-36 sıklıkla dokunmaktadır.

Ayrıca pazen kumaşın iç kısmı tüylü pamuklu dışı kısmı ise perdahlı pamuk olarak dokunmuştur. Genel olarak günümüz şartlarında pazen ismi çok kullanılmasa da flanel kumaş ismi olarak çok daha fazla duyulmakla beraber kullanılmaktadır. Aslında pazen kumaş ve flanel kumaş aynı anlamda kullanılmakta ve piyasa da yer alan flanel kumaş elbise ya da bluz pazen kumaştır.

Önemli Notlar;

- Hafif bir gramaja sahiptir.

- Çok Dayanıklıdır.

- Yıkamalarda renk solması ve deforme sorunları yaşanmaz

- Pazen Kumaşın içi ve dışı %100 pamuktur.

- Dokusu çok yumuşaktır.

- Ayrıca diri yani tok durmaktadır.

- Özel yapısı ile sıcak tutma özelliğine sahiptir.

Saydığımız güzel özeliklerinden dolayı giyim ürünleri açısından oldukça tercih edilmektedir.

Başka Bir Açıdan Flanel veya Pazen Kumaş

Dokusu ve dokuması içinde barındırdığı desenler sayesinde oluşan otantik özelliği sayesinde çeşitli motifler ile dokunduğu bilinir. Flanel yani pazen kumaş ile üretilen elbise ve bluz modellerimizin bazılarında kenarlar oya işlemesi ile süslenir. Elbise, bluz, ferace, tunik, gömlek, şalvar, nevresim gibi birçok ürün tasarımı yapılmaktadır. Bilindiği gibi dokuma ve kumaş sektöründe ülkemizin önemli kültür değeri vardır. Kumaşın %100 pamuk olması diğer kumaşlardan farklı olmasını sağlamaktadır. Statik elektriği daha az geçirir ve vücut sağlığını korur. Nefes alır, insana huzur verir, kendini iyi hissetmesini sağlar. Kolay yıkanır giyim sektörünün gözde ürünüdür. En önemli özelliği yapısında sentetik madde kullanılmamasıdır. Yüzde yüz pamuk ipliğinden dokunan pazen kumaş son derece sağlıklı bir üründür. Bilim adamlarının yaptığı araştırma sonuçlarına göre teknolojinin getirdiği seri üretim giysilerde sentetik yapay kumaşlar yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu giysiler gerek insan teninde gerekse organizmanın çalışmasında çok olumsuz etkiler yapmaktadır. Flanel pazen kumaş doğal pamuk ipliğinden oluşan doğal bir üründür.

Eliş Şile Bezi Tekstil

Yaklaşık 20 yılı aşkın bir süredir, Kadın Giyim ürünleri alanında doğal ve % 100 pamuk kumaşlar kullanarak sağlıklı giysiler üretme konusunu kendine vizyon ve misyon edinmiştir. Yakın zaman da sonbahar ve kış aylarında kullanılmak üzere pazen kumaş ile Erkek giyim ürünleri ve Çocuk Giyim ürünleri de üretecektir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR